Şiddet gören kadın ne yapmalı?

Bana Ulaşın
3 Ekim 2016
Kategori:
Genel
Yorumlar: 0

Günümüzde ekonomik stresin artması, eğitim düzeyinin düşmesi ve ülkenin genel gergin durumu kadına karşı şiddeti arttırmış durumdadır.

Ataerkil toplumun kadını ötekileştirmesi ve güçsüz erkeğin gücünü kadın üzerinde ispatlamaya çalışması gibi sosyo-psikolojik sebepleri olabilir.

Araştırmalara göre Türkiye’de kadınların yüzde 42′si eşinden fiziksel, psikolojik, ekonomik ve/veya cinsel şiddet görmektedir.

Aile içi şiddet yaşıyorsanız :Siddet1 300x225 Şiddet gören kadın ne yapmalı?

- ALO 183 – Sosyal Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

(İşitme engelliler için  0549 381 01 83 )

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir sosyal destek hattı olan Alo 183′e sms de gönderebilirsiniz. Buradaki kamu çalışanları sizin hukuki ve sosyopsikolojik sorularınıza cevap verir ve sorunlarınızın çözümünde yol gösterebilir.

- 155 Polis İhbar Hattı’nı arayarak olay yerine acilen polis intikal etmesini isteyebilirsiniz.

- Darp durumunda hastaneye gidiniz.

Darp anında gidemeseniz bile ertesi gün veya bir sonraki gün de gitseniz yaraların renk ve durumundan kaç günlük oldukları ve ne şekilde meydana geldikleri saptanabilmektedir. Darp raporu ileride açacağınız bir boşanma davası olacaksa delil teşkil edecektir. Aynı zamanda tazminat almanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra failin kasten yaralamanın ağırlaştırılmış halinden ceza almasını sağlayacaktır.

(TCK : ortalama en az 1 yıl 6 ay ila 4 yıl 6 ay arası hapis cezası, kasten öldürmeye teşebbüs suçu oluşması halinde en az 9 yıl)

- Koruma kararı alabilirsiniz.

Hastane darp olayını hastane polisine bildirir yahut siz de hastane polisi ile görüşmek isteyebilirsiniz. Bu halde polis gerekli önlemlerin alınması için işleme başlar.

Uygulamada herhangi bir darp raporu vb delil aranmaksızın 3 ila 6 ay süreli olarak uzaklaştırma kararı verilebilmektedir. Bu karar için Adliye’de Aile Mahkemesi’ne yahut Savcılığa başvuru yapabilirsiniz, acele işlerden olduğu için hemen ertesi gün dahi karar alınabilmektedir.

Uzaklaştırma kararı ile birlikte, failin mağduru telefon ile araması dahi yasaklanabilir, (varsa) silahların teslimi de dahildir. Aynı zamanda mağdur ve çocuk için tedbir nafakası bağlanması, aile konutuna satılamaz şerhi konulması, mağdurun aile evinden ayrı bir evde yaşamasına karar verilmesi, hayati tehlike bulunması halinde ise mağdura yeni bir isim ve kimlik verilmesi dahi sağlanabilmektedir.

Uygulamada uzaklaştırma kararına rağmen faillerin mağdura yaklaşabildikleri, arayıp veya yanına gelerek rahatsız etmeye devam ettikleri ve polisin çağrılmasına rağmen olay yerine kısa zamanda yetişemediği görülebilmektedir. Bu nedenle ailenize sığınmak veya kadın koruma evlerine müracaat etmek daha sağlıklı görülebilir. Uzaklaştırma kararına uyulmamasının yaptırımı 3 ila 10 gün süre ile hapistir.

- Kadın Koruma Evleri’ne sığınabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

1- Dilekçe,
2- Nüfus Cüzdanı,Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
3- Kadının bulaşıcı ve sürekli tıbbi bakım isteyen bir hastalığı bulunmadığı, ruh sağlığı ile alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olmadığına dair sağlık raporu,
4- Kadın çocuklarıyla müracaatta bulunduysa çocukların nüfus cüzdanı,
5- Kadın evliyse evlenme cüzdanı, boşandıysa boşanma belgeleri,
6- Kadın herhangi bir şiddete maruz kaldıysa polis tutanağı.

Belirtilen kötü koşullara maruz kalmış kadınlar (çocuklarıyla birlikte) İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne şahsen müracat edebilmektedir.

“Onsekiz yaşından küçük şiddet mağduru çocuklar, sosyal çalışmacı ile çocuk gelişimci tarafından uygun görüldüğü takdirde il müdürlüğü tarafından uygun bir sosyal hizmet kuruluşuna yerleştirilerek yerleştirme işlemi Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bildirilir. Onsekiz yaşından küçük kız çocukları anneleri ile birlikte konukevi hizmetinden yararlanabilirler. Oniki yaşından büyük erkek çocuğu olan kadınlar ile engelli çocuğu bulunan kadınlar ise, can güvenliği riski olmamak kaydıyla, talep edilmesi ve gerekli olduğuna dair sosyal inceleme raporuna istinaden, ŞÖNİM tarafından uygun görülmesi halinde, kira ve iaşesi karşılanmak üzere bağımsız bir ev kiralanmak suretiyle barındırılması yoluna gidilir. Kiralanacak konutlara ilişkin kira, depozit ve diğer cari giderler konukevi bütçesinin ilgili kalemlerinden ödenir.”

- Barolar ve Adli yardım’dan yararlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için yaşadığınız ilin Baro‘sunun Kadın Hakları Merkezi’ni arayabilir, maddi durumunuz uygun değilse yine Baro’nun Adli Yardım Merkezi‘ne başvuru yaparak tarafınıza ücretsiz olarak avukat yardımı sağlanmasını talep edebilirsiniz. Avukat ile görüşerek kendisinden sizin için koruma kararı almasını, konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmasını, gerektiğinde boşanma ve tazminat davası açmasını, nafakaları icra yoluyla tahsil etmesini isteyebilirsiniz.

 

- Şiddet mağduru gördüğünüzde kulak verin, yardım edin.

”Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur.”

/* Plugin Name: BSK Column Posts Description: A plugin that show posts in column, featured image suported. Responsive supported. Version: 1.0 Author: BannerSky Author URI: http://www.bannersky.com/ */

Şimdi hukuk mücadelemize birlikte atılmak için...

Bana ulaşın
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.